Pět kroků ke zvládnutí vánočních příprav

Jakmile se v polovině října objeví v obchodě první umělohmotná smrková větvička, první vánoční ozdoba a z reproduktorů zazní první koleda, je čas začít konat. Nikoli panikařit, ale plánovat. V klidu si sedněte k hrnku dobré horké čokolády, vezměte si k ruce tužku a papír a všechno si předem sepište. Vůbec nevadí, když vám k tomu zahraje v pořadí už druhá koleda.

Co se týká Vánoc, tři věci jsou zcela jisté a rozhodně vás neminou. Klidně si proto rozdělte svůj prázdný papír na tři části a nadepište je úklid, dárky, jídlo. Kdo je perfekcionista, nechť ještě přidá jednu kolonku nadepsanou dekorace.

 

1. Úklid

Do kolonky úklid v žádném případě nepište položky typu umýt okna, vycídit troubu, vyleštit lustry. Začněte hezky u země a naplánujte si zjednání pořádku na viditelných místech. Ani sebekrásnější adventní věnec nevytvoří vánoční náladu, pokud ho usadíte doprostřed jídelního stolu obloženého nevyřízenou korespondencí a odhozenou taškou z práce. Nepřehánějte to, i deset minut strávených odstraňováním nepotřebných lahviček z poličky v koupelně se počítá jako velký zásah do celkové image domácnosti.

Jakmile budete mít pocit, že váš byt prokouknul k nepoznání, možná najdete trochu síly i na umytí oken. Když ne, nevadí, v zimě se přece stejně brzy stmívá.

 

2. Dárky

Nejpozději během listopadu obstarejte všechny důležité vánoční dárky. Prosinec pro tyto účely považujte za naprosté tabu. Čas, který byste museli v době těsně předvánoční strávit ve frontách na košík, v tlačenici u regálu a v další frontě u pokladny, se vám vrátí v podobě dobrého domácího cukroví nebo aspoň relaxačního večera při svíčkách a ve společnosti svařeného vína. Je prima užít si procházky po slavnostně oděných obchodech, nasvícených ulicích a zahřívat se přitom hrnečkem (nebo bohužel spíš plastovým kelímkem) se svařeným vínem ze stánku na vánočním trhu, když vás zároveň těší vědomí, že jste na vánoční stres včas vyzráli a můžete si klidně užít voňavější a sladší stranu svátků. Vy přece k těm mnoha okolojdoucím se strhaným a uštvaným výrazem a s rukama plnýma nákupních tašek patřit nechcete!

 

3. Jídlo

Teprve úplně nakonec si naplánujte své první vánoční vaření a pečení. Co můžete očekávat od maminky? Co od tchýně? Jak do toho zapadají vaše děti a jak vaše kamarádky? Které potraviny z těch, co budete potřebovat na slavnostní stůl, můžete koupit už teď? Udělejte si seznam receptů, vypište trvanlivější suroviny a vyrazte v nejbližším možném termínu na zásobovací nákup. Budou se vám hodit brambory na salát, máslo (to může zatím klidně vyčkávat v mrazáku), zavařené okurky, mouka, strouhanka, cukr, oříšky, mandle, čokoláda, kvalitní rum, několik lahví červeného vína, sušené ovoce, papír na pečení, balíček párátek a nejméně jeden silný muž, který vám tohle všechno pomůže dostat domů a do spíže.

 

4. Dekorace

Nemáte-li čas nebo vlohy zaobírat se detaily vánoční výzdoby, pořiďte si alespoň vánoční věnec. A pak ještě jednu aromalampu a lahvičku esence s vánoční vůní. Na lustr pověste pár vánočních ozdob, do okna kuchyně a obývacího pokoje naaranžujte dostatečně decentní, milou a s interiérem aspoň trochu ladící světelnou výzdobu a na jídelní stůl položte adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Těchto pár věcí vytvoří pocit blížících se Vánoc víc než dostatečně.

 

5. Relaxace

Udělejte si čas pro sebe, uvařte si něco dobrého a odpočívejte. Do Vánoc vás ještě čeká spousta práce, tak sbírejte síly!

 

Ukázka z knihy:

Jana Florentýna Zatloukalová: Vánoční Kuchařka pro dceru

Návod na přežití prvních samostatných Vánoc a zdokonalení všech dalších

Pevná vazba, 160 stran, 299 Kč

Vydalo nakladatelství Smart Press

www.smartpress.cz