Rizoto s quionoou a pečenou zeleninou

1

Nejprve si očistěte zeleninu a nakrájejte ji na hodně velké kusy (papriku třeba na kostičky 5 x 5 cm, cibuli na široké půlměsíce a cukety na 1–2 cm široké šikmé plátky). Zeleninu smíchejte s olejem, solí, prolisovaným česnekem a bylinným peprníkem a dejte v hlubokém pekáči do trouby.

2

Nejprve pečte na 200 stupňů cca 20 minut zakryté, dalších 20 minut pečte na 180 stupňů v odkrytém pekáči. Cuketu přidávám později – tak po 20 minutách, aby nebyla blátivá. Zelenina pustí šťávu. Můžete samozřejmě péct i celou dobu na 180 a nijak zeleninu nekontrolovat, protože pustí šťávu. Na pečení zeleniny počítejte cca 3/4 hodiny, ale může se péct i hodinu, podle toho, tak velké kusy jste nakrájeli. Také záleží na druzích zeleniny – samozřejmě, zimní zelenina se peče déle než letní. Výsledkem by měla být úžasně dobrá, měkká pečená zelenina se šťávou.

3

Mezitím properte quinou a rýži a dejte je společně vařit podle základního receptu na uvaření quinoy. Vůbec nevadí, pokud bude rýže trošku rozvařená.

4

Nakonec do pekáče se zeleninou zamíchejte uvařenou rýži s quinoou, dochuťte citronem a dle potřeby solí, pepřem či peprníkem. Výhodou je, že jídlo můžete udržovat i delší dobu v mírně vyhřáté troubě, a stále je skvělé.

5

Skvělou přísadou je nastrouhaný parmezán a hrst čerstvých bylinek.