Jak pijete svoje cappuccino?

Cappuccino patří mezi nejoblíbenější kávové nápoje. Ve své kavárně ho připravuji nejčastěji. Český zákazník mu dává přednost před menšími a silnějšími kávami, protože na ně ještě není zvyklý. Napadlo vás někdy, jak se dá cappuccino vypít? Že není jen jeden způsob, ale stovky různých?

V největším provozu v plné kavárně jsem si náhodou všimla asi čtyřicetileté paní s pánem. Objednali si jen cappuccino. Oba dva tam seděli u stolečku, úplně potichu, a vychutnávali si svůj šálek kávy. Okolo pobíhaly děti, u baru stála fronta na kávu ve stoje, vzadu na zahrádce si zákazníci sedli i na trávu, protože jinde nebylo v tom krásném dnu místo. Ti dva v tu chvíli úplně vypnuli. Jemně a opravdu pomalu si nabírali pěnu a každou lžičku si vychutnávali, až celé cappuccino doslova snědli. Bylo to, jako by se na pár vteřin zastavil čas.

 

Napadlo mě, že vám o tom musím napsat, protože je zajímavé, že každý z nás pije cappuccino úplně jinak. Sama jsem začala pít cappuccino tak, že jsem si nasypala cukr na povrch pěny, a tu postupně snědla. Jemná mikropěna s nádechem kávy je opravdová laskomina. Postupem času jsem si kávu osladila celou, zamíchala a potom přes pěnu vypila. Zjistila jsem, že pít cappuccino přes pěnu je zážitek. Pěna vydrží po celou dobu.

 

Mám kamaráda, který nevypije kávu jinak než s cukrem. Začal si ale stěžovat, že mi nechce porušit obrázek, který jsem mu namalovala. Začala jsem mu proto espresso sladit před nalitím pěny a mléka a on si tak může vychutnat obrázek na povrchu až do konce. 

 

Jiný zákazník chodí na malované cappuccino a to vždy pije tak, že postupně lžičkou okrajuje obrázek a sní ho. Kávu potom pije už jen samotnou, bez pěny. 

 

Další známý se u cappuccina neobejde bez sušenky. Tou si nabírá pěnu a namáčí ji v ní. Na jednu kávu je schopný vypotřebovat i deset sušenek.

 

Někdo také pije cappuccino přes pěnu, kterou tam na konci nechá. Vždycky si říkám, jaká je to škoda. 

 

 

Pití kávy je opravdu rituál…

 

 

Text a foto z Knihy o kávě autorky Petry Veselé

Foto David Židlický

Vydalo nakladatelství Smart Press