Terra Madre ve Vídni

Terra Madre je nejvýznamnější gastro akce, kterou pořádá hnutí Slow Food v italském Turíně. Kromě hlavního setkání probíhají stejnojmenné události menšího charakteru v různých městech. Letos tato akce plná ochutnávek a gastronomických programů proběhne 13.–15. října 2011 pod názvem Terra Madre Austria ve Vídni, tedy naštěstí nijak zvlášť daleko pro české vyznavače poctivého jídla a pití.

 

Slow Food podporuje kvalitní gastronomii

Na úvod alespoň stručné představení činnosti Slow Food pro ty, kteří se s touto organizací zatím ještě nesetkali. Slow Food je celosvětové hnutí, které působí ve 153 zemích a dnes čítá již přes 100 000 členů. Původně vzniklo v Itálii, kde ho v roce 1986 založil italský novinář, enolog a gastronom Carlo Petrini jako odezvu na otevření nové pobočky nadnárodního fastfoodového řetězce na historickém náměstí Piazza di Spagna v Římě. Slow Food se tedy vymezuje vůči velkovýrobě potravin, která má za následek standardizaci prostřednictvím chemických chutí, dále podporuje kvalitní a především místní produkty a vítá projekty zaměřené na ochranu živočišných druhů a rostlinných odrůd, na udržování tradičních výrobních metod a na zachování krajových potravinových specialit.

 

Co vás ve Vídni čeká?

Terra Madre ve Vídni představuje pro příznivce opravdu hodnotných chutí jedinečnou možnost poznat rozmanitost a kvalitu výrobců potravin, pocházejících z různých zemí, které navíc díky členství ve Slow Food spojuje jednotná filozofie vůči jídlu. Během prvního ročníku před dvěma lety navštívilo Terra Madre kolem 10 000 návštěvníků a letos organizátoři předpokládají, že zájem ještě vzroste.

 

Drobní pěstitelé, rybáři, zemědělci, malovýrobci potravin a mnoho dalších budou nabízet nepřeberné množství různých regionálních delikates, a to přímo na nádvoří vídeňské radnice, která převzala nad touto akcí záštitu. Letos poprvé přivítá Terra Madre také výrobce ze sousedních zemí, tedy z České republiky, Německa, Maďarska, Itálie, Rumunska a Švýcarska. Veškerá jejich produkce splňuje přísná kritéria kvality a jsou členy hnutí Slow Food. Českou republiku bude reprezentovat Měšťanský pivovar Dudák Strakonice a cukrářství Ambrozia U Veselých z Tábora.

 

Terra Madre, v překladu Matka Země, vám nabídne jen ty nejkvalitnější produkty, které pocházejí z jejího lůna a které zpracovaly poctivé, řemeslné ruce zástupců jednotlivých národů. Obklopeni atmosférou, jež je nasáklá lahodnými vůněmi, si můžete užívat krásy Vídně a především ochutnat gastronomické skvosty, jenž si pro vás organizátoři akce Terra Madre přichystali.

 

Více informací najdete zde.