Nastal čtyřicetidenní předvelikonoční půst!

Období masopustního veselí a hodování je za námi a my pomalu odpočítáváme čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Postní období začíná jako každý rok na Popeleční středu (nebo též lidově Škaredou či Černou), která letos připadá na 22. února. Zda-li naši předkové věděli co dělají, můžete vyzkoušet za pomoci některého z našich receptů, nebo si z našeho kalendáře vybrat akci, která svým charakterem půstu odpovídá.

 

Popeleční středa

O Popeleční středě se v kostelech věřícím udílí tzv. „popelec“, což je znamení kříže, které kněz udělá věřícím na čele popelem. Popel se podle starodávné tradice získá spálením větviček vysvěcených předcházející rok na Květnou neděli. Popel je totiž prastarým starozákonním symbolem pokání a pokory.

40 dní

A proč vlastně 40 dní? Vysvětlení je jednoduché. Podle Bible odešel Ježíš po křtu v Jordánu do pouště, kde se 40 dnů postil a modlil, a připravoval se tak na ohlašování Božího království. Podle Bible také Mojžíš strávil 40 dní na hoře Sinaj, kde dostal od Boha Desatero přikázání. Čtyřicet dní také trval déšť, kterým začala potopa, čtyřicet let putovali Izraelci pouští. Číslo čtyřicet má zkrátka v rámci Bible symbolický význam.

Půst

V době předvelikonočního půstu vystřídaly tučné masopustní pochoutky jednoduchá a zdravá jídla. V dřívějších dobách byl půst velmi přísný. Lidé jedli pouze jednou za den, nejedli maso, mléčné výrobky a vejce, nemastili sádlem ani máslem, nepili alkohol, nekouřili. Jedlo se hlavně ovoce a zelenina, luštěniny a jednoduchá jídla, jako polévky a různé kaše.

 

Půst však měl kromě náboženského významu také nepochybně prospěšný vliv na lidské zdraví. Lidé si byli plně vědomi toho, že v zimě, kdy nemají tolik práce a tudíž i pohybu jako v létě, nemohou tolik jíst. Dalším důvodem k půstu byl také pravděpodobně fakt, že ke konci zimy již nebylo jídla nazbyt, neboť staré zásoby se tenčily, a úroda z nadcházejícího roku byla ještě v nedohlednu.

Záměrem předvelikonočního půstu však nebylo pouze odříkání si v jídle a hlučné zábavě, ale především snaha o jakési zklidnění, meditaci, zamyšlení se nad smyslem života. Snaha o duševní očistu, oproštění se od hmotných statků a zbytečností. Půst měl přivést člověka na cestu konání dobrých skutků a zlepšení sebe sama. Předvelikonoční půst končí dnem Kristova Vzkříšení, čímž se otevírá doba naplněná „radostí a jásotem z jeho návratu“.

 

 

Ani o půstu není třeba sedět doma a trpět hlady! Podívejte se na naše tipy, kam vyrazit a dopřát si odlehčená a zdravá jídla:

 

VeganFest –1.–29. února 2012

Jako za starých časů – 22. února 2012

VegetFest – 27. února – 20. března 2012

Rybí hody – 29. února – 2. března 2012

O nejlepší kysané zelí na Slovácku – 4. března 2012

 

 

Nebo si něco uvařte sami:

 

Recept na pučálku

Špaldovo-ořechové halušky s bazalkou