Jahodový koláč s drobenkou podle vás

Zbožňuju drobenkové koláče.  Především pro jejich dvojí tvář: zespodu vláčné, měkké kousky nasáklé šťávou z ovoce a navrchu přitom křupavé, do karamelova ožehnuté máslové kuličky… Tenhle koláč peču už od prvních květnových jahod, někdy půl na půl s rebarborou, později jahody střídají maliny. Vy ho upečte někomu, koho milujete a obdivujete – on bude zase milovat a obdivovat vás.

Jahody omyjte, osušte a nakrájejte na kousky. Ve střední misce je promíchejte s cukrem. Do hrnečku vymačkejte citrónovou šťávu a promíchejte jí dohladka s lžící škrobu. Pak škrob přidejte k jahodám, promíchejte a nechte stát. Škrob má totiž tendenci cuckovatět – tím že jej nejprve pečlivě promícháte se vyhnete vytvoření škrobových bublin v jahodách.

Troubu předehřejte na 220 °C. Plech vymažte máslem a pak vyložte pečícím papírem. Mouku na těsto prosijte s práškem do pečiva, skořicí a jedlou sodou. Cukr utřete s vajíčkem – jakmile lehce zbělá, přidejte prosáté suché ingredience (mouku atd.) a zároveň střídavě vlijte podmáslí a olej. Zpracujte na těsto, které pak rozetřete po dně koláče a pokryjete jahodami.

Do jiné misky si vsypte suroviny na drobenku a propracujte pomocí prstů. Posypte s ní rovnoměrně jahodovou vrstvu a dejte péct na 40 minut do trouby. Po uplynutí této doby proveďte test párátkem nebo špejlí, pokud je po vytažení suchá a neulpívají na ní drobečky těsta, je váš koláč hotov.

 

 

Drobenka jen a jen podle vás, anebo pár triků nakonec…

 

I když receptura je pevně daná (mouka, cukr, máslo 2:1:1) , přeci jen si uvědomuji, že každý máme trochu jiný „drobenkový vkus“. Vyberte si proto, jakou finesou zakončíte svůj jahodový koláč vy sami. Máte-li raději drobenku vláčnou, pak k základnímu receptu vetřete po promísení všech surovin ještě1 žloutek. Takhle nádherně zlatavé sypání dělají v Bavorsku.  Chutná-li vám naopak drobenka rozsýpavá, křehká, přisypte lžičku či dvě prášku do pečiva.  Kdo upřednostňuje  ale křupavější pocit, může polohrubou mouku vyměnit za hrubou. No a jestli se s drobenkou neradi patláte v ruce, nebojte se nejprve rozpustit máslo v hrnci a do něj vařečkou zamíchat odvážený cukr s moukou. Dělal to tak I slavný kuchařský mistr Vrabec, takže buďte bez obav. Po promíchání vařečkou prokypřete drobenku vidličkou. Vida – došli jste jinou cestou téhož cíle.

 

 

Text a foto z knihy Kuchařka Zpátky domů

Vydalo nakladatelství Smart Press