Čočka na kyselo s vařeným uzeným masem

V Novém roce bychom chtěli být zdraví a také bohatí! Pokud máte podobné plány jako my, rozhodně zařaďte do novoročního jídelníčku libovolný čočkový pokrm. My jsme vyzkoušeli čočku na kyselo s vařeným uzeným z knihy Vánoční kuchařka autorky Jany Florentýny Zatloukalové. Zlatavé penízky v kombinaci se šťavnatým masem klouzaly do krku jako po másle (to bude bohatý rok!). Jako bonus nám navíc po uzeném mase zůstalo půl hrnce skvělého vývaru.

Příprava čočky

1. Čočku dobře přeberte, aby v ní nezůstaly žádné kamínky nebo jiné nečistoty, propláchněte pod studenou tekoucí vodou a nasypte do misky. Zalijte 2 cm nad čočku vodou z kohoutku a nechte 1 nebo 2 hodiny trochu nabobtnat. Jiné luštěniny, zvlášť fazole, potřebují ještě déle, ideálně přes noc v lednici (aby při pokojové teplotě nezkysly).

 

2. Vodu z namočení čočky slijte, a čočku nasypte do hrnce. Přidejte bobkový list, sůl a zalijte čočku tak, aby hladina vody byla asi 3 cm nad ní. Přiveďte k varu a velmi zvolna zpola zakryté vařte přibližně hodinu, až čočka změkne. Pokud budete používat tlakový hrnec, najděte si potřebnou dobu v jeho návodu, bude to někde mezi 10 a 20 minutami v závislosti na vnitřním tlaku hrnce.

 

3. Mezitím oloupejte a nadrobno nakrájejte cibuli a rozpusťte sádlo v malém kastrůlku. Přidejte cibuli a na středním plameni chvíli duste, dokud cibule nezměkne. Zasypte ji moukou a ještě asi minutu intenzivně míchejte, aby se mouka osmažila a vytvořila jíšku pro pozdější zahuštění. Odstavte stranou a nechte vychladnout.

 

4. Jakmile je čočka uvařená, slijte zbývající vodu a zachyťte ji. Bobkový list odstraňte. Část horkého vývaru přilijte ke studené jíšce a metličkou rozmíchejte. Přilijte i zbytek, přiveďte k varu a nejméně pět minut povařte, aby se moučná chuť ztratila a omáčka zhoustla. Nezapomínejte pravidelně míchat, zahuštěné věci se s oblibou přichytávají na dno kastrůlku.

 

5. Omáčku vraťte k čočce a promíchejte. Dochuťte postupně octem, to znamená po malých lžičkách a stále přitom ochutnávejte a hodnoťte stav kyselosti. Pak totéž zopakujte s cukrem, případně ještě osolte.

 

Příprava uzeného masa

1. Mrkev a petržel oškrábejte, cibuli oloupejte. Všechno maso i kosti opláchněte pod studenou tekoucí vodou a vložte do hrnce. Zalijte vodou tak, aby bylo akorát ponořené, přidejte zeleninu, koření a přiveďte k varu – jen velmi mírnému, sotva znatelnému. Vzniklou pěnu odstraňujte a vařte 75 minut.

 

2. Vyndejte uzené maso na talíř a nechte ho zakryté chvíli odpočinout. Po deseti minutách slijte uvolněnou šťávu zpět do vývaru, naso nakrájejte na plátky a můžete ho podávat s čočkou a chlebem.

 

3. Hovězí kosti ještě touto dobou nejsou zcela provařené, takže pokud si chcete připravit silnější vývar, nechte všechno další dvě hodiny pozvolna vařit (nebo spíše táhnout, o velké bubliny v hrnci tu nikdo nestojí).

 

Tip z kuchařky:

Chcete-li mít tu nejlepší čočku a nejmenší plynatost, zkuste ji předem namočit, vařit velmi pozvolna a šetrně a doprovodit ji při varu bylinkami. A chcete-li, aby při vaření doopravdy změkla, solte klidně předem, ale kyselte až nakonec.

 

Recept a foto pochází z Vánoční kuchařky pro dceru Jany Florentýny Zatloukalové.

Vydalo nakladatelství Smart Press.