Jahodové rizoto na víně

Jaro se blíží. Po startu kalendářního jara už visí ve vzduchu i to opravdové. Za chvíli bude ten pravý čas začít chystat první letošní zahradní party. Překvapte své přátele lehkým jarním a originálním jídlem!

Už název receptu každého upoutá. Kombinace rýže, ovoce a alkoholu je vždycky zajímavá. I zkušené kuchařky začnou ihned vyzvídat, co všechno se do toho dává. Většinou všechny nejvíce překvapí chuť jemného parmazánu. Ale postupně…

 

Postup:

Omyté a osušené jahody rozdělíme na dvě hromádky. Tu první pouze přepůlíme. Zbytek jahod nakrájíme nadrobno. Šalotky oloupeme a nadrobno nakrájíme. Šalotky osmažíme na trošce oleje.

 

Po chvíli přidáme rýži, vegetu a sůl. Vše podlijeme vínem a přidáme nadrobno nakrájené jahody. Ke kombinaci rýže a ovoce se nejvíce hodí bílé suché víno.

 

Vše dusíme a mezitím začneme vařit zeleninový vývar.

 

Když se ze směsi odpaří všechno víno, podlijeme ji zeleninovým vývarem. Společně vaříme zhruba 20 minut. Rýži necháme posléze alespoň 5 minut odstát. Nasákne tak zbylou tekutinou ze směsi.

 

Hotové rizoto smícháme se zbytkem jahod a opatrně polijeme Calvadosem. Dejte pozor, aby chuť Calvadosu nezabila všechny ostatní. Rizoto naložíme na talíře a posypeme parmazánem.

 

Ideálně podáváme za tepla. Rizoto se dá však jíst i později za studena.

 

Důležité!

Domácí jahody na jaře ještě nejspíš neseženete. O to víc je recept unikátní. Calvados pořiďte raději kvalitní. Víno na vaření by nemělo být zbytečně drahé, ale ani levné. Dobří kuchaři nevaří s ničím, co by nepili.

 

Pro lehké jarní jídlo, jako je rýže s ovocem a sýrem, se hodí lehká vína. Pro začátek jara je ale přeci jen lepší ještě něco trochu těžšího. Proto doporučuji odrůdu Müller Thurgau, láhev do 200 Kč. Suché bílé víno z pozdního sběru z loňské sklizně je již pěkně uleželé, ale přitom svěží.

 

Kvalitní Calvados a suché bílé víno Müller Thurgau koupíte výhodně v internetovém obchodu s vínem Winehouse.cz.