Hovězí oháňka

A máme tu pro vás další skvělý recept z kuchařky Romana Dolejše Svět na pánvi aneb Cesta za kuchařskou čepicí. Roman sám k němu říká: „Tohle je klasické a více než typické jídlo pro domorodce v celém Karibiku. Recept pochází ještě z dob otroctví, kdy bílí snědli to nejlepší a na černé zbyly pouze „méněcenné“ části masa s kostmi. Domácí tímto zvykem žijí dodnes a prakticky části masa jako kuřecí prsa nebo vepřové karé nekupují a ani nejedí. Oháňka, nožičky, ocásky, bok a jiné levější maso je pro ně tím pravým požitkem a oni vědí, jak ho správně připravit. Jestli můžu porovnat, tak třeba zrovna této oháňce se chuťově nevyrovná ani hovězí steak.“

Oháňku očistíme a nasekáme na asi 3 cm široké kousky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na menší kostičky. Mrkev a oba celery taktéž očistíme a nakrájíme na nepravidelné kostičky, velké cca 2 cm. Česnek oloupeme a nasekáme nahrubo.

 

Na oleji pomalu orestujeme oháňku, cca 10 minut, poté ji vyndáme a odložíme stranou. V tom samém oleji pomalinku a dlouze orestujeme zeleninu společně s cibulí, až je vše dozlatova. Potom přidáme nahrubo nasekaný česnek, tymián, rozmarýn, nahrubo nasekanou čili papričku a krátce orestujeme.

 

Přidáme protlak promícháme a krátce orestujeme, potom zaprášíme moukou a promícháme. Zalijeme vývarem, dle potřeby dochutíme.

 

Vložíme oháňku, znovu přivedeme k varu, přikryjeme a dáme péct do trouby na 60–90 minut při 160 °C. Pokud je třeba, doléváme lehce vývarem. Podáváme s chlebem nebo nachos.

 

Recept a foto pochází z kuchařky Romana Dolejše Svět na pánvi aneb Cesta za kuchařskou čepicí.

Foto: Ladislav Adámek

Vydalo nakladatelstvím Smart Press v říjnu 2012.

 

NÁŠ TIP:

Vyzkoušejte další Romanovy recepty z jeho kuchařky – Limetkový pie či Dýňový koláč  nebo si přečtěte více o tomto jedinečném šéfkuchaři v našem článku!