„Návštěvu restaurace celkově přirovnávám k divadelnímu představení. Celé je to hra.“

Pan Karel Šimůnek působí v gastronomii již přes 20 let. Začínal jako kuchař, ve 27 letech nastoupil na manažerskou pozici v restauraci Le Patio, dále působil v Kolkovnách, Golfovém resortu v Klánovicích, Richterově Ville a restauraci Chagall’s. Posledními počiny je šéfování restaurace Avantgarde a vlastní rodinná restaurace Renommé. Letos pořádá nultý ročník festivalu CHEF TIME FEST s podtextem: „Nejlepší kuchaři v Praze. V jeden čas, na jednom místě.“ Festival probíhá ve dnech 10. 1.– 8. 2. 2014.

Karle, na co nás pozvete do Avantgarde?

Zcela jistě na festival CHEF TIME FEST.

 

O čem tento festival je?

Cílem je spojit nejlepší šéfkuchaře.  Pořádáme nultý ročník, v týmu je 17 kuchařů a bude trvat 5 týdnů. Pondělky jsou věnovány škole vaření, úterky  workshopům, další dny večerním programům.  Pro gastronomické nadšence to bude gastrosvátek. Těšit se můžete třeba na michelinskou kuchařku, která uvaří své šestichodové menu. Důležitým bodem festivalu je interakce mezi samotnými kuchaři a hosty.

 

To znamená, že si budeme moci popovídat s kuchařem, který nám jídlo vařil?

Ano, přesně tak.

 

Jak jste vybíral nejlepší kuchaře?

Nevybíral jsem je jenom já. Mezi kuchaři mám přátele, bavili jsme se o tom na pivku a vzájemně se shodli na dalších jménech. Kuchaři v naší branži se spíše podporují a uznávají, než si konkurují. Slovo dalo slovo a bylo to.

 

Kolik si máme na festival připravit peněz?

Workshopy stojí okolo 500 Kč, školy vaření kolem 2000 Kč, menu od 1200 Kč do 1900 Kč, menu s víny od 2500 Kč.

 

Karle, jak Vás vůbec baví gastro?

Potřebuji pořád nové výzvy, vymýšlím, plánuji, když to začne fungovat, tak to předám zase dál.  

 

Jak teď funguje restaurace Avantgarde?

Jsme v kancelářské budově, náš business je orientován na businesslunch, snídaně, večírky. Momentálním cílem je více obsadit večerní kapacitu. V této chvíli nám moc nepřeje, že je celá ulice Evropská rozkopaná a není úplně snadné nás najít. Snažíme se s tím poprat.

 

Co kontrétně by mě mělo přimět, abych vážila cestu a jela přes půl Prahy k Vám?

To je dobrá otázka. V prvé řadě Vás rád přijmu. Dále se můžete těšit na zajímavé menu Patrika Havlíčka (šéfkuchař, pozn. redakce), které je postaveno na fusion stylu, tzn. míchání evropského a asijského stylu. Dále Vás budu lákat na zajímavé prostředí a příjemný servis.

 

Co nároky hostů, pozorujete nějaký vývoj za poslední dobu?

Host se chce pokaždé dobře najíst, napít, dobře se cítit. Chce, aby ho někdo dobře obsloužil…  Samozřejmě tím, jak lidé více cestují, přinášejí si návyky ze zahraničí. Už znají např. některá vína, takže hosté jsou vlastně odborníci. Může se stát, že host má někdy větší přehled než číšník. Nekteří hosté umí dát v tomto případě najevo svůj pohled, že jste 100 let za opicemi, zvláště ti, kteří mají vedle sebe slečnu a chtějí se ukázat.

 

Máte na mysli ego?

Přesně tak, trošku ega. Pak už záleží na servírce, jak to s ním uhraje, protože je to celé jako hra. Trošku to přirovnávám k divadelnímu představení. Obsluha poskytuje zážitek z večera – umocní se tak skutečnost, že máte skvělé víno a výborné jídlo. Servis opravdu pomáhá umocnit zážitek.

 

Co budoucnost Avantgarde, kam byste ji rád směřoval?

Zaměřit se na festivaly, držet si personál, protože dobrou restauraci dělá hlavně stálý personál. Vymýšlet akce pro hosty, aby se rádi vraceli a jestli se dostaví nějaké ocenění… To není to, proč to děláme. Chceme se zviditelnit na gastronomické mapě Prahy.

 

A Vaše vlastní restaurace Renommé?

Tu vede momentálně manželka se synem. Je to malá, francouzská, rodinná restaurace za Národním divadlem s dvaceti místy. Až budu v důchodu, tak tam budu chodit rád vařit. Teď tam chodím v neděli na oběd.

 

Děkujeme za rozhovor.