Ambiente otevřelo V Brně Lokál U Caipla

Pečlivě ošetřené pivo a čerstvě navařená česká kuchyně. Na těchto pilířích stojí Lokál U Caipla, česká hospoda, kterou před měsícem otevřeli v Brně na Kozí ulici 3.

Hostinská historie se na Kozí 3 začala psát už za Rakouska-Uherska, kdy si tady otevřel restauraci Alois Caipl. Jak bylo tehdy zvykem, pojmenoval ji po sobě. Zvučné a netradiční jméno si místní brzo zapamatovali a nezapomněli na něj, ani když tady fungovala hospoda jiného jména. Na tradici prvorepublikového pohostinství, kdy byl štamgast váženým pánem, teď navazuje Lokál U Caipla.

Lokál patřící pod značku Ambiente je zaměřený na rozvoj pivní kultury a nabízí česká jídla z kvalitních čerstvých surovin. Kuchyni U Caipla bude šéfovat Lukáš Kulišťák. „Budu tu vařit tradičně, třeba náš vyhlášený smažák na přepuštěném másle, koprovku, srdce na slanině nebo čerstvě namíchaný tatarák. V Lokálech nejedeme podle jednoho mustru, přizpůsobujeme se místním zvyklostem,“ vysvětluje šéfkuchař. Teplá jídla jsou v Lokále k dostání až do zavíračky. Nakupovat se bude co nejvíc od místních dodavatelů – Věchnovský chleba ze Sedlářova pekařství, kapry z Pohořelic, zelí z Tuřan, kozí sýry z farmy Olešenka nebo slivovici od Kleinera. Maso bere Lokál od společnosti Amaso, která dodává stařené hovězí a přeštické vepříky do všech restaurací Ambiente.

Na kvalitu piva v Lokálech dohlíží Lukáš Svoboda, mistr světa v čepování. Hladký chod restaurace a spokojenost hostů má na starost Marek Bradáč. Doporučili ho Janko Martinkovič a Simona Elsnerová, spolumajitelé Lokálu U Caipla. V Brně vlastní rybí restauraci Koishi a s Marek Bradáč u nich několik let pracoval. Rytiny do dřevěného obložení, charakteristické pro interiéry Lokálu, jsou dílem brněnského výtvarníka a muzikanta Rudolfa Brančovského. Jak sám rád říká, ve všem, co tvoří, musí být nadsázka a poťouchlý humor a nejinak je tomu na obložení U Caipla.

V Lokále si svých hostů váží a myslí na ty pravidelné. Na Brňáky čekají věrnostní karty, ale i karty pro studenty a seniory, se kterými mají o 20 % levnější obědy. Kdo je Lukáš Kulišťák? Na kuchaře se vyučil ve Frenštátě pod Radhoštěm, po vyučení nastoupil na horský hotel Tanečnica na Pustevnách. V roce 2004 se přestěhoval do Prahy a pracoval v restauraci Square na Malostranském náměstí. Pod vedením Riccarda Lucque se tu učil tradiční italské kuchyni a prošel jeho nově otevírané restaurace Aromi a brněnské Il Mercato, kde působil jako šéfkuchař. Teď se na hosty těší jako šéfkuchař v novém Lokále U Caipla.

Kdo je Marek Bradáč? Už na střední škole zjistil, že ho to nejvíc táhne do pohostinství. Vystudoval vysokou školu obor hotelnictví, o prázdninách jezdil sbírat zkušenosti do restaurací v Anglii a Americe. Pracoval v  restauraci pražského hotelu Augustine a od roku 2012 působil jako číšník v rybí restauraci Koishi majitelů Simony Elsnerové a Janka Martinkoviče. Ti ho doporučili jako generálního manažera do nového Lokálu U Caipla.

10 zajímavostí o Lokálu

– Vizí kuchařů v Lokálech je vařit jako doma. Za chutí pokrmů stojí kvalitní suroviny, všechna jídla jsou připravovaná bez polotovarů, umělých tuků a dalších fíglů.

– Menu se denně obměňuje; k dispozici je polední a večerní nabídka. Když dojde „hotovka“, kuchaři místo ní uvaří něco jiného.

– Jídlo v Lokále dostanete až do zavírací doby, i když už je kuchyně zavřená. Hosté si mohou dát „noční“ pochoutky k pivu – vařený jazyk, jelito, dršťkovou polévku…

– Šéfkuchaři všech Lokálů se několikrát do roka scházejí, společně vaří, ochutnávají a hodnotí svoje výtvory.

– Když hostovi přinese číšník půllitr s pivem, otočí ho uchem na pravou stranu a popřeje „Na zdraví!“. Štamgasti mají v Lokále svůj stůl a mohou mít na poličce u výčepního i svoje půllitry.

– V Lokále si můžete přidat! Obsluha vám zdarma přidá omáčku i přílohu.

– Zaměstnanci Lokálu se „točí“ na jednotlivých pozicích. Může se tak stát, že hosty obsluhuje kuchař a číšník má službu v kuchyni.

– Ve všech Lokálech jsou židle Ton. Prý přežijí hospodskou rvačku, říká architekt Václav Červenka, který podobu Lokálů navrhl.

– „Rýpání“ do dřevěného obložení je těžká fyzická práce. Ilustrátor obrázky nakreslí buď přímo na obložení, nebo se tam promítnou pomocí projektoru a potom se frézují.

– Toalety zdobí unikátní tapeta, která je odlišná na „pánech“ a „dámách“. Na pánském WC doplňuje pisoáry žlábek a hosté mají k dispozici zeď, na kterou mohou napsat jakýkoliv vzkaz.

Co je Ambiente?

Ambiente je síť restaurací a obchodů, jejíž mise zní: „Děláme jídlu dobré jméno“. I proto mohou hosté ve všech podnicích označených logem s červenou hvězdou očekávat kvalitní kuchyni a obsluhu. Hosté podniků Ambiente si mají kromě plného žaludku odnést i příjemný zážitek, o který se budou chtít podělit s ostatními. Cílem Ambiente je, aby se rádi vraceli. Charakteristickým rysem všech restaurací je přátelský přístup obsluhy k hostům. V kuchyních se používají čerstvé a kvalitní suroviny, které odpovídají ročnímu období, a které kuchaři v maximální míře nakupují od místních dodavatelů.

Zakladatel Ambiente Tomáš Karpíšek otevřel svou první restauraci roku 1995. Momentálně pod značku Ambiente patří osm restaurací v centru Prahy, sedm Lokálů a řeznictví Naše maso. Součástí sítě je také restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise oceněná hvězdou Michelin.