Srpen a slunce přejí dobrým chutím

Prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny a i když se do nás sluníčko neustále a nemilosrdně opírá, my nepolevujeme v našich cestách za gastronomií. Jsme si tudíž jisti, že ani vás, pravé labužníky, nic neodradí od výprav do gastronomické džungle. A abyste se náhodou v té záplavě chutí a vůní neztratili, přinášíme vám opět tipy na to nejlepší, co současný gastronomický kalendář nabízí. Užívejte, ochutnávejte a třeba nám o tom napište!

 

Mikulovské pivobraní 2013

9. – 10. srpna 2013, Amfiteátr Mikulov, Mikulov, region Jihomoravský

 

Mikulov má většina z nás zapsaný jako vinařskou metropoli. Tato perla jižní Moravy se však nenechá zahanbit ani v pití piva a důkaz o tom přinese druhý srpnový víkend. Na čepu najdete více než sedmdesát druhů piva. Prostor pro svou prezentaci zde dostanou také české minipivovary, pochutnáte si na grilovaných specialitách a rocková hudba podtrhne celkovou atmosféru pivního festivalu.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/mikulovske-pivobrani-2013-6023.html

 

Chodské slavnosti

 9. – 11. srpna 2013, Více míst, Domažlice, region Plzeňský

 

Jeden z nejstarších folkloristických festivalů, který se koná už od roku 1955, přinese představení především místních národopisných hudebních a tanečních souborů. V historickém centru města bude rozprostřen staročeský jarmark s řemeslnými výrobky. Občerstvíte se zde tradičními jarmarečními pokrmy, jako jsou medovina, trdelník, klobásy, sýry a vizovické pečivo.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/chodske-slavnosti-6025.html

 

Svatovavřinecké slavnosti

9. – 12. srpna 2013, Masarykovo náměstí, Hodonín, region Jihomoravský

 

Další kulturní událost s dlouholetou tradicí propukne v Hodoníně na počest patrona místního římskokatolického chrámu Sv. Vavřince. I zde se můžete těšit na lidový jarmark s řemeslnými výrobky a dále také na hudební vystoupení a krojový průvod. Samozřejmostí, která nemůže na žádné moravské slavnosti chybět je bohaté občerstvení a ochutnávky místních vín.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/svatovavrinecke-slavnosti-6061.html

 

Litoměřické pivní slavnosti

10. srpna 2013, Mírové náměstí, Litoměřice, region Ústecký

 

V horkých letních dnech není lepšího osvěžení, než poctivým českým pivem. Malebné litoměřické náměstí se jistě stane tou nejlepší kulisou pro ochutnávku piv z téměř dvacítky pivovarů a minipivovarů. O rozmanité občerstvení se postarají bohatě zásobené stánky a o zábavu se přičiní Kluci v akci se svojí kulinářskou show. Vše co připraví, budete moci také ochutnat.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/litomericke-pivni-slavnosti-6047.html

 

Oslavy svatého Vavřince

 10. srpna 2013, Zámek Kladno, Zádušní 1, Kladno, region Středočeský

 

Na oslavách sv. Vavřince, patrona všech kuchařů a cukrářů, se představí na třicet regionálních firem, restaurací a hotelů. Všechny jejich gastronomické výrobky budou návštěvníci moci zakoupit a ochutnat. Zároveň zde budou k ochutnání vítězné pokrmy soutěže Gastro Vavřinec, kulinářská show Romana Pauluse a zajímavá disciplína – vyřezávání melounů – takzvaná Carvingová show.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/oslavy-svateho-vavrince-6064.html

 

Mělnický košt

10. srpna 2013, Svatováclavská ulice, Mělník, region Středočeský

 

Kolem svátku svatého Vavřince se točí také tento mělnický svátek vína. Je to totiž období, kdy se dle tradice začínají barvit modré odrůdy. Navštivte historické centrum Mělníka a ochutnejte ta nejlepší z tradičních vín mělnické oblasti. Na koštu se představí třináct výrobců, k ochutnání zde budou gastronomické speciality a kulturní program pobaví hudbou, tancem, divadlem, nebo šermem.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/melnicky-kost-6044.html

 

Ibérica festival 2013

 13. – 17. srpna 2013, Více míst, Boskovice, Brno, Praha, Letovice 

 

Jubilejní desátý ročník roztančí hned několik míst po celé republice a opět představí mnoho ze slunného Španělska. Kromě tance se zde budou promítat filmy, pořádat taneční workshopy, flamenkový bazar a intenzivní kurz španělštiny nabídne zlepšení ve španělském jazyce. Gastronomie zde bude samozřejmě také španělská a to v podobě různých delikates a španělských vín.

 

http://www.gastronaut.cz/kalendar-akci/iberica-festival-2013-6066.html